O nama

Ovu organizaciju čine žene koje nastoje da očuvaju vitalnost porodice i društva u celini kroz motivacijske projekte u vidu edukacija i preventivnih tribina, panela i radionica gde se u neposrednom radu gaji pozitivni pristup u razmišljanju , prepoznavanju problema i traženju rešenja za bolju i svetliju budućnost porodice i društva u celini.

Ženski centar „Žena za ženu“ je udruženje samohranih majki, udovica i žena kako u bračnim tako i vanbračnim zajednicama i uopšte svih žena koje su bile izložene nekom obliku nasilja, zlostavljanju i zanemarivanju od strane društva i svojih partnera za vreme i nakon partnerskih odnosa.
Unapređenje društvenog, ekonomskog i porodičnog statusa žena, obezbeđenja ravnopravnog i pravičnog položaja žena u profesionalnom, porodičnom, političkom i društvenom životu kao i unapređenja i poštovanja prava žena u Republici Srbiji, a naročito žena koje se nalaze u nezavidnim porodičnim i ekonomskim prilikama, osnovni su ciljevi formiranja ovog udruženja.

Unapređenje zakonskih okvira, koji su trenutno daleko od uobičajenih standarda u Evropi i svetu je ključni motiv oko kog se formiralo udruženje šireg kruga prijateljica koje su osporavane od sredine u kojoj žive, jer su razvedene i samohrane majke. Neadekvatna sudska zaštita, minimalna alimentacija i njena neredovna isplata, neadekvatna podela zaduženja u pogledu odgajanja deca nakon okončanja braka, eksploatacija i razni drugi motivi i životne okolnosti inspirisale su članice ovog udruženja da se bore za sebe i svoj status u društvu. Takođe, ne smemo zaboraviti i činjenicu koja je članice ključno motivisala za udruživanje, a to je borba protiv nasilja u porodici, zanemarivanja i zlostavljanja.
Potreba članica je i da skrenu pažnju na loš društveni i ekonomski status samohranih majki, nemogućnost adekvatnog odgajanja dece shodno primanjima. Da bi se očuvao zdrav psihofizički razvoj dece u pogledu porodičnih vrednosti, majka je dužna da obavlja višestruke uloge u odgajanju dece (hranjenje, kuvanje, pranje, čišćenje, učenje i vaspitavanje ), uz sve to je primorana da radi i obezbedi novac za osnovnu životnu egzistenciju, ZBOG ČEGA NEMA VREMENA ZA SEBE ŠTO DIREKTNO UGROŽAVA NJENO PSIHOFIZIČKO ZDRAVLJE. Upravo, ovo udruženje želi da se angažuje oko nacionalnih pitanja za pružanje benefita tim ženama koje vrše samostalno roditeljsko staranje. S obzirom da je ogroman broj žena, skoro 2/3 i više, koje samostalo obavljaju starateljstvo, cilj Udruženja je da se bavi i merama prevencije i očuvanja braka i porodice. Među najznačajnijim aktivnostima i ciljevima Udruženja je i pružanje podrške i pomoći ženama koje se odluče za pokretanje nekog sopstvenog biznisa, kroz davanje predloga, ideja, pripremu neophodne dokumentacije za dobijanje podsticajnih srdstava države, mentorsku podršku u prvih fazama razvoja biznisa.

Osim navedenog, ciljevi Udruženja su i da, kroz potpisivanje ugovora o saradnji sa drugim organizacijama i institucijama, svojim članicama nastoji da pruži i sledeće benefite i pogodnosti:

  1. Benefiti u zdravstvenim ustanovama – popust na korišćenje zdravstvenih usluga koje se inače plaćaju;
  2. Benefiti u vrtićima – popust na plaćanje mesečne nadoknade;
  3. Benefiti u školama – popust na knjige, školski pribor, usluge pohađanja produženog boravka, plaćanja školske užine, ekskurzije, škole u prirodi;
  4. Benefiti za sport i rekreaciju – popust na meseču nadoknadu;
  5. Benefiti za bioskope/pozorišta/muzeje – popust na kartu;
  6. Benefiti za korišćenje javnog prevoza – popust na kartu;
  7. Benefiti u trgovinskim radnjama – popust na kupovinu životnih namirnica, lekova i kućne hemije.
    Članice Udruženja mogu očekivati i druge vidove pomoći i podrške koje im ono nudi, pre svega korišćenjem usluga:
  • Tima za medijaciju koji pruža podršku u radu sa mladim majkama, supružnicima oba pola u cilju očuvanja braka i porodice;
  • Advokatske kancelarije koja u okviru udruženja pruža besplatne pravne savete i vrše usluge vođenja sudskih sporova za članice udruženja koje će biti besplatne ukoliko kancelarija predvidi da će se sudski spor dobiti na sudu;
  • Povezivanja sa licima zaposlenim u Centru za socijalni rad i socijalnu politiku;
  • Saradnje sa policijom i pružanje zaštite u smislu preporuka za dalje reagovanje;
  • Stručnog rada sa decom u pogledu učenja iz nepotpunih porodica – studijska praksa kroz rad sa studentima;
  • Mogućnost pomoći pri pružanju usluge “Sigurne kuće“;
  • Mogućnost saradnje sa Nacionalnom službom za zapošljavanje;Mogućnost korišćenja otvorene Nacionalne kuhinje u okviru lokalne samouprave;

Shvatile smo da se većina žena u Srbiji oseća usamljeno i nezaštićeno. Većina nemaju ni podršku primarne porodice, a kamoli društva. Ženama nedostaje podrška i praktični saveti kao i konkretna finansijska pomoć, savetodavna i sudska. Želimo da zajedničkim radom i zalaganjem podstaknemo promene na bolje. „Čovek koji uklanja planine,počinje noseći kamenčiće“. Udružimo volju za buduću snažnu, odvažnu i dostojanstvenu ženu! ŽENSKI CENTAR „ŽENA ZA ŽENU“ – Borba za ženu!!!


UPOZNAJTE NAŠ TIM

Ivana Marković
Predsednik
Osnivač
Ines Savuljić
Aktivista
Sanela Gajić
Aktivista
Daliborka Lukić
Aktivista
Bojana Ružičić
Aktivista